КРОПИВА – користь і корисні властивості кропиви

IMG_1077

Крапива

“Одна кропива замінює семеро лікарів”, – так говорили в давнину. Про цілющі властивості кропиви наші предки знали не з чуток, ця трава була універсальними ліками від багатьох хвороб; прекрасним харчовим продуктом, що збагачує раціон потрібними і корисними речовинами; сировиною для виготовлення тканини, вірьовок, канатів. Особливо варто сказати про користь кропиви для здоров’я. Найбагатший вітамінно-мінеральний склад кропиви робить її корисні властивості майже всесильними.

Склад кропиви:
У кропиві знаходиться величезна кількість всіляких корисних речовин:
– білки (3, 7 г на 100 г),
– жири (0, 5 г на 100 г),
– вуглеводи (5, 4 г на 100 г),
– клітковина.
Щедра була природа підбираючи і вітамінно-мінеральний склад цієї трави.
Вітаміни:
– аскорбінова кислота,
– вітаміни групи В,
– вітамін Е і К,
– каротин,
– каротиноїди (ксантофілл, ксантофиллепоксид, віолаксантин), що синтезуються в організмі у вітамін А.
Мікроелементи:
– барій,
– сірка,
– залізо,
– калій,
– кальцій,
– хром,
– мідь,
– марганець,
– алюміній,
– молібден.

Окрім цих речовин до складу кропиви входить гістамін, уртицин (глікозид), дубильні речовини, фітонциди, хлорофіл, флавоноїди, органічні кислоти (мурашина, галлусова кислоти).

Вміст вітаміну С в кропиві удвічі більше, чим у лимонах і в 10 разів більше, ніж у яблуках. А зміст каротину більший, ніж у щавлі, моркві, обліписі. Завдяки усім цим компонентам кропива є унікальною рослиною і має щонайширший спектр корисної дії.
Дія кропиви на організм

Корисні властивості кропиви досить великі, вона має протизапальну, загальнозміцнюючу дію, сприяє поліпшенню здатності згущуватися крові (цінна користь кропиви як кровоспинного засобів при ранах, порізах, виразках).

Кропива також використовується як лікарський засіб при недокрів’ї, допомагає усунути темні круги під очима, полегшує течію менструації (особливо щедрою і хворобливою). Потужний кровоспинний ефект – не лише користь, але і шкода кропиви. Людям із захворюваннями крові (варикоз, тромбофлебіт, атеросклероз), а так само тим, у кого занадто густа кров, кропиву вживати не можна, це може спровокувати появу тромбів. Не рекомендовано вживання кропиву і вагітним жінкам, це може викликати скорочення мускулатури матки і привести до передчасних пологів.

Також трава застосовується при лікуванні радикуліту, ревматизму, при болях в м’язах і захворюваннях печінки, сечового міхура. Кропива покращує роботу серця, стимулює вуглеводний і білковий обмін в організмі. Високий вміст каротиноїдів сприятливо позначається на функціях органів зору.

У складі листя кропива є і органічні кислоти, які сприяють зміцненню організму в цілому, підняттю імунітету. Кропива допомагає швидше відновитися організму в післяопераційний період, вона здатна протистояти радіації, захистити тканини від нестачі кисню.

Кропива – це відмінний засіб проти лупи і для зміцнення волосся. Користь відвару кропиви використовується навіть при облисінні, якщо 2 тижні підряд споліскувати голову відваром трави, випадання волосся значно скоротиться.
Кропиву можуть використовувати у вигляді компресів, прикладати до відкритих ран, саден, порізів, виразок. Відвар трави можна застосовувати при внутрішніх кровотечах, це сприяє появі нових еритроцитів. У кропиві знаходиться речовина секретин, яке здатне привести в норму кількість цукру в крові. При цьому утворюється натуральний інсулін, а це корисно людям, які хворіють на цукровий діабет.

Кропиву також широко використовують і в кулінарії, додаючи її в супи, салати.

Рятує від кровотеч
– Кропива допомагає боротися із запальними та застудними недугами, загоює рани, пролежні, опіки, варикозні виразки, екзему та вугрові висипання, підсилює виділення травних соків, регулює склад і кількість корисної мікрофлори у шлунку. Препарати кропиви запобігають подагрі, суглобовому ревматизму, повноті, утворенню каміння у внутрішніх органах. У кропиві міститься унікальний вітамін К, без якого кров не згортається. Тож кропива – рятувальник людей, які потерпають від носових, кишкових, маткових, легеневих, гемороїдальних кровотеч. Окрім того, вона нормалізує менструальний цикл, ліквідовує запальні процеси, сприяє скорочуванню матки після пологів і збільшує кількість молока у годувальниць. Під час сушіння вітамін К руйнується, тому сушену рослину можна вживати людям, які схильні до тромбоутворення. У рослини містяться речовини, які пригнічують ріст ракових клітин, гальмують розвиток атеросклерозу. Завдяки кремнію та марганцю, які містяться у кропиві, активізується діяльність підшлункової залози, а також знижується рівень цукру в сечі та крові.

Знижує артеріальний тиск

Знавці стверджують, що кропива корисніша, ніж петрушка й селера. За харчовою цінністю її прирівнюють до бобових. Кропива містить 9-10% крохмалю, 7% жирів. А гемоглобін (хлорофіл) під час кип’ятіння не руйнується.

Найкраще пити свіжий сік кропиви, приготований з листя та молодих соковитих пагонів. Протягом 3-4 тижнів вживайте щоденно по 3-4 ст. л. соку, розвівши водою (1:3).

Народна медицина радить свіжий сік або настій листя кропиви (15 г на склянку води) вживати з медом. Стверджують, що такий «кропив’яний мед» знижує артеріальний тиск, усуває головний біль, покращує функції печінки, шлунку, серця, легень, нирок.
Потовчене листя кропиви прикладають до ураженої шкіри та ран. (Л. Токарюк)

 

Комментирование запрещено